1,5 Milyon Top Mermisi Desteği

Ukrayna, ülkenin doğusundaki Rus kuvvetlerinin ilerlemesini durdurma çabalarını sıkıştıran yeni mermi ihtiyacıyla karşı karşıya olabilir. Çek Cumhuriyeti, Ukrayna’nın en büyük destekçilerinden biri olarak, Ukrayna’ya yönlendirilebilecek yaklaşık 700.000 yeni mermiyi tespit etti.

Bu, bu yılın başlarında Prag’ın belirlediği 800.000 top mermisinin yanı sıra.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, mermi Ukrayna’nın Rusya’nın istilasıyla mücadelesinde acil bir ihtiyaç haline geldi. Kiev’in savaşçılarının, Rusya’nın askerlerinin kullanabildiğinin beşte biri kadar mühimmat harcadığı düşünülmektedir. Ukrayna yetkilileri ve Batılı analistler, Ukrayna’nın operasyonlarının Rus kuvvetlerinin batıya doğru ilerlemesiyle kısıtlandığını söyledi.

Çek Cumhuriyeti, Ukrayna’nın kıt mermi stoklarını yenileme çabalarının ön saflarında yer aldı. Çek Cumhurbaşkanı Petr Pavel, Şubat ayında hükümetinin sayısız ülkenin desteğiyle satın alınabilecek 800.000 mermiyi bulduğunu söyledi.

Bu mermilerden yaklaşık 500.000’i NATO standardı olan 155 mm olacakken, yaklaşık 300.000’i 122 mm mermiler olacaktı, Pavel dedi. Çek Başbakanı Petr Fiala, 8 Mart’ta Prag’ın “ilk parti olan 300.000 top mermisini satın alacak kadar para topladığını” söyledi. Ancak Fiala, “Amacımız çok daha fazlasını sağlamak!” dedi.

Journal’e göre, Çek Cumhuriyeti’nin bulduğu ek 700.000 mermi ile birlikte Prag, Ukrayna’ya ekstra 1.5 milyon top mermisi gönderme çabalarına liderlik edecekti. NATO müttefikleri, Kiev’in topçu silahlarını ateşlemesine yardımcı olacak yollar bulmak için çaba harcıyor, ancak Ukrayna’nın istediği mermilerin sağlanması zor bir görev olmuştur.

Bu ayın başlarında CNN, Moskova’nın muhtemelen yakında ABD ve Avrupa’nın üretebileceğinden üç kat daha fazla topçu mermisi üreteceğini bildirdi.

“Şu anda içinde olduğumuz şey bir üretim savaşı,” diye bir NATO yetkilisi söyledi. Avrupa Birliği, bu ay içinde Ukrayna’ya göndermeyi taahhüt ettiği bir milyon mermi miktarının yalnızca yarısını teslim edeceğini kabul etti. Bu haftanın başlarında, blok, Mart ayı sonuna kadar Ukrayna’ya yaklaşık 500.000 mermi ve yıl sonuna kadar bir milyon mermi teslim edeceğini söyledi.

WSJ’nin bildirdiğine göre, 1.5 milyon mermiyi güvence altına almak için yaklaşık 3.3 milyar dolar gerekecekti. Ukrayna’nın en büyük tek askeri yardım tedarikçisi olan ABD’den gelecek geleceğe dair garanti karşılığında, Ukrayna’yı destekleyen Avrupa ülkeleri askeri yardım paketlerini artırmaya geçti.

Ukrayna’daki çatışmanın sonu belirsizliğini korurken, Avrupa’nın askeri güç ve üretimine daha fazla vurgu yapılmaktadır. 60 milyar dolarlık bir yardım paketi aylardır Kongre’de bekliyor. Savunma Bakanlığı’nın bu ay duyurduğu bir ekipman enjeksiyonu, Pentagon tarafından yalnızca Ukrayna’nın acil ihtiyaçları için geçici bir çözüm olarak tanımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x